První místo? Příjemný pohled, ale stále máme na čem pracovat, uvědomuje si trenér

Autor: Martin Mangl | Letní přípravu absolvovali tak trošku v utajení. Ale to nic neměnilo na tom, že dril v litrech potu pojali poctivě a svědomitě. A neslo to ovoce. Fotbalisté Jesenice sice v podzimní části déčkové skupiny I. B třídy Středočeského kraje párkrát klopýtli, ale i tak si vedli ze všech týmů soutěže nejlépe. Ze třinácti zápasů devětkrát vyhráli, dvakrát remizovali a pouze dvakrát vyšli zkrátka. Konečné resumé? Devětadvacet získaných bodů a první místo v tabulce. S náskokem tří bodů před druhými Uhlířskými Janovicemi a třetími Říčany. To je celkem slušný polštář do jara, se kterým v modrobílém táboře panuje spokojenost.

„Víceméně ano. Vidět náš tým po podzimu v čele tabulky? Je to příjemný pohled," svěřil se trenér Slavie Pavel Zdanovec. Po výkonnostní stránce to ale podle kouče bylo jako na houpačce. „Stále máme na čem pracovat," uvědomuje si zkušený stratég.

Ten sám přiznává, že na podzim jeho tým dosáhl v zápasech maxima ze svých aktuálních možností. „Více asi popravdě vytěžit nešlo. Konkrétně obě naše porážky byly zcela zasloužené," poukázal na dva nevydařené zápasy v Teplýšovicích (3:4) a Uhlířských Janovicích (0:2), kde byl soupeř zkrátka lepší, jesenické borce přehrál a bral všechny tři body.

Slávisté pak ještě dvakrát remizovali. Na hřišti kvalitních Říčan a na závěr podzimu v Jevanech. Mimochodem: během první části tohoto soutěžního ročníku se ve všech zápasech urodily jen čtyři bezbrankové remízy, ale dvě z nich měli na svědomí Jeseničtí. V Říčanech a Jevanech na nějaký míč v síti jednoho z brankářů obou týmů čekali diváci marně.

Nedobytná domácí tvrz, aneb můj dům, můj hrad

Velkou podzimní zbraní družiny trenéra Pavla Zdanovce byly zápasy v domácím prostředí. Pravda, jedno utkání Jesenice sehrála v azylu na umělé trávě v Praze, ale i tam navázala na šest předchozích výher. A udržela si tak stoprocentní bilanci. „Domácí prostředí je pro nás vždy velkou výhodou. Naše hřiště je se svým rozměrem a kvalitou specifické a soupeřům ve většině případů moc nesedí," říká šestačtyřicetiletý strojvůdce modrobílé mašiny.

Před svými fanoušky byly v první polovině sezony stoprocentní ještě Uhlířské Janovice, ale ty doma sehrály o dva zápasy méně než Slavia, a tak pochopitelně získaly i méně bodů.

Přestože Jeseničtí ovládli podzimní fázi soutěže, umístění je až druhořadým cílem. „Před sezonou jsme tušili, že budeme nejmladší tým v soutěži, a to se potvrdilo. Takže nám šlo hlavně o další sbírání zkušeností pro naše mladé hráče. Výsledky máme stále až na druhém místě," vysvětluje trenér Zdanovec a potvrzuje filosofii klubu jako takového.

Široký seznam střelců. Nejlepším kanonýrem Dominik Novotný

Jesenice na podzim dala dvaatřicet branek, o které se postaralo čtrnáct různých střelců. Nejpilnějším z nich byl Dominik Novotný, jenž dal osm gólů. Pro srovnání: minulou sezonu zaznamenal tento mladý ostrostřelec celkem 29 branek. „Dominika velkou část podzimu limitovalo zranění a bylo to na jeho výkonech znát. Ale i tak byl vždy velkým přínosem pro tým. A ano, loni dal 29 branek, ale také jich měl po podzimu asi jen devět. Takže to vypadá, že jaro patří vždycky jemu. Já mu jen přeji, aby byl stoprocentně fit," doufá kouč.

Zajímavostí je, že slávisté svoji celkovou porci gólových momentů rozdělili rovnoměrně do obou poločasů. Šestnáctkrát se na podzim trefili v prvním dějství, stejný počet branek zaznamenali po změně stran. Dařilo se jim zejména v úsecích mezi 16. a 30. minutou, a také v posledních patnácti minutách utkání. V obou časových horizontech dali osm branek.

Nejméně se z gólové slasti naopak radovali v úvodní čtvrthodince, a také v úseku mezi 61. a 75. minutou. V obou případech dali "jen" dvě branky. Nejrychlejší gól podzimní části sezony v podání Jesenice vstřelil v zápase 10. kola na hřišti TJ Kunice (kde se slavily tři body za výhru 3:0) Antonín Neumann, který se prosadil už po sedmi minutách hry. Pro pořádek je ještě potřeba zmínit, že soupeři Jesenici během podzimu nepomohli ani jedním vlastním gólem, dvakrát Slavia skórovala ze značky pokutového kopu (Jiří Novotný a Tomáš Kuchta).

Žluté karty? Průměr. Železného muže najdete v brance

Co se týče trestů: fotbalisté Jesenice obdrželi celkem 25 žlutých karet, což koresponduje s celkovým průměrem všech týmů. Jinými slovy: slávisté na podzim nehráli v rukavičkách, ale ani nevybočovali  z davu a nebyli zlými pány. To se ale nedá říct o červených kartách. Z celkového počtu (23) hned tři viděli borci lídra, a tak překročili průměr téměř o dvojnásobek.

Železným mužem Jesenice byl na podzim gólman Martin Mašek, který odehrál 1206 minut. Druhým nejvytíženějším hráčem byl řízný obránce Šimon Kubec následovaný Davidem Pešlem, Antonínem Neumannem a Jaroslavem Kopou. Hranici jednoho tisíce minut strávených na hřišti překročili ještě Robert Kuchta s Markem Štěpánkem.

Čas pro odpočinek, ale v zimníípravě se hráči zapotí

A všichni si teď zaslouží odpočinek. „Kluci si musí hlavně od fotbalu odpočinout a dát se pořádně po zdravotní stránce dohromady," naznačil trenér Pavel Zdanovec, že jeho svěřenci do začátku zimní přípravy žádné individuální plány nedostali.

Tvrdé zimní radovánky, které nepatří k oblíbené části fotbalistů asi nikde na světě (ale jsou nutným zlem) začnou v prvním měsíci blížícího se roku 2024. „Zimní příprava vypukne třetím lednovým týdnem a já kluky očekávám v hojném počtu," hlásí kouč. „Vždycky máme zimní přípravu zaměřenou hlavně na kondici, protože během soutěže již není na tyto věci mnoho prostoru," prozradil, že běháníčka bude v zimě habaděj.

A ptáte se, jestli je na pořadu hledání posil směrem do jara? „Pokud budou kluci fungovat na sto procent, není potřeba tým jakkoliv doplňovat," řekl razantně Pavel Zdanovec, jenž tak potvrdil, že svým hráčům, kteří na podzim doslova jezdili po zadku, bezmezně věří.

Týmové statistiky - podzim 2023

Celková bilance: 1. místo (13, zápasů, 9 výher, 2 remízy, 2 porážky, skóre 32:13, 29 bodů).
Doma: 1. místo (7 zápasů, 7 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 23:6, 21 bodů).
Venku: 6. místo (6 zápasů, 2 výhry, 2 remízy, skóre 9:7, 8 bodů).
Nejvyšší vítězství: Slavia Jesenice -  Křivsoudov 5:0 (11. kolo).
Nejvyšší porážka: Uhlířské Janovice - Slavia Jesenice 2:0 (13. kolo).

Podzimní jeseničtí střelci: 8 branek - Dominik Novotný, 6 branek - Tomáš Kuchta, 5 branek - Jan Bureš, 2 branky - Martin Beneš, Antonín Novák, 1 branka - Robert Kuchta, Sebastian Karas, Marek Štěpánek, Antonín Neumann, David Pešl, Jiří Novotný, Václav Bradáč, Martin Rak, Jaroslav Kopa.

1019 minut - Marek Štěpánek,
933 minut - Dominik Novotný,
912 minut - Jan Bureš.

Celkový počet žlutých karet: 25.
Nejvíce žlutých karet: 4 - Tomáš Kuchta, Robert Kuchta, Antonín Neumann, 3 - Václav Bradáč, 2 - Martin Mašek, Šimon Kubec.
Červené karty: 3 (Marek Štěpánek, Tomáš Kuchta, Robert Kuchta).

Soutěžní statistiky - podzim 2023

Nejlepší tým: SK Slavia Jesenice (1. místo, 32:13, 29 bodů).
Nejlepší tým doma: SK Slavia Jesenice (7 zápasů, skóre 23:6, 21 bodů).
Nejlepší tým venku: FK Uhlířské Janovice (8 zápasů, 23:24, 11 bodů).
Nejlepší ofenziva: FK Uhlířské Janovice (42 branek).
Nejhorší ofenziva: FK Křivsoudov (15 branek).
Nejlepší defenziva: SK Slavia Jesenice (13 branek).
Nejhorší defenziva: SK Olbramovice (45 branek).
Nejvíce výher: SK Slavia Jesenice (9).
Nejvíce porážek: FK Křivsoudov (11).
Nejvíce remízových výsledků: TJ FC Jevany (5).

Celkový počet zápasů: 91.
Celkový počet gólů: 390.
Průměr gólů na zápas: 4,28.
Nejlepší střelci: 15 branek - David Novák (TJ Sokol Červené Janovice), 12 branek - Vojtěch Holub (FK Říčany), 11 branek - Martin Jelínek (FK Uhlířské Janovice), 10 branek - Petr Kubice (TJ Kunice), 9 branek - Tomáš Skála (TJ Kunice), Jan Jícha (AFK Kácov).

Celkový počet červených karet: 23.
Celkový počet žlutých karet: 353.
Nejvíce žlutých karet: 7 - Michal Skála (TJ Kunice), 6 - Tomáš Dudla (TJ Sokol Červené Janovice), Ondřej Cettl (AFK Kácov), 5 - Petr Dušek (SK Vyžlovka).
Nejvíce červených karet: 2 - Jiří Rathouský (FK Říčany).
Nejvytíženější hráči: 1214 minut - Martin Tlustý (AFK Kácov), 1209 minut - Josef Přitasil (TJ Sokol Miřetice), 1208 minut - Martin Chrpa (Kavalier Sázava), Matyáš Jelínek (FK Říčany).

Nejvyšší výhra: Kunice - Jevany 7:0, Olbramovice - Vlašim B 0:7.
Nejgólovější zápas: Uhlířské Janovice - Olbramovice 8:3.
Počet bezgólových zápasů: 4.
Nejčastější výsledky: 2:1 (13x), 4:1 (8x), 2:0 (8x).
Nejnavštěvovanější zápasy - 368 diváků (FK Uhlířské Janovice - TJ Sokol Červené Janovice, 5. kolo), 300 diváků - AFK Kácov - FK Uhlířské Janovice (3. kolo).